Autor Pražských příběhů Dan Hrubý převzal cenu Prahy 1

Cenu Prahy 1 převzal na Staroměstské radnici uznávaný novinář a spisovatel a rodák z této městské části, Dan Hrubý. Ten je držitelem několika literárních a novinářských cen a autorem populární knihy Pražské příběhy, ve které popisuje příběhy, které se ve dvacátém století odehrály v pražském malostranském prostředí.

Publicista, spisovatel a nakladatel – Dan Hrubý, převzal cenu z rukou starosty Prahy 1. Tu městská část předává osobnostem, které jsou s ní neodmyslitelně spojeny.

„Mně se vybaví zejména jeho působení v časopisu Reflex, a potom pochopitelně ty příběhy starého města, které napsal. Já si myslím, že on k tomu měl hodně blízko, protože je rodák. Kdo jiný by měl vdechnout tu místní atmosféru a specifičnost. Jsem rád, že právě spisovatel a novinář Dan Hrubý zachytil tu atmosféru současné Prahy 1,“ řekl Oldřich Lomecký, starosta MČ Praha 1.

Dan Hrubý je dvojnásobným držitelem Ceny Egona Erwina Kische za literaturu faktu, a držitelem i novinářských ocenění. Cena Prahy 1 má pro něj ale výjimečný význam.

„Já si vlastně neumím představit cenu, která by pro mě měla větší emoční význam a podtext, protože jsem se tady narodil, rodina je zde z Prahy 1 po několik generací, a žil jsem tady přes 40 let,“ řekl Dan Hrubý, publicista, spisovatel.

Když se řekne Praha 1, Dan Hrubý si vzpomene především na svoje dětství.

„Když jsem tady vyrůstal a kdy to město vypadalo trošičku jinak, než vypadá teď. Ten náš klukovský život se odehrával v průchodech, kanálech, ve sklepech, po půdách. To bylo moc hezké,“ řekl Dan Hrubý.

Velký úspěch slaví jeho knižní série Pražské příběhy. V ní vypráví příběhy lidí z Malé Strany a Hradčan z nedávné minulosti. Chystá už další projekt spojený se starou Prahou.

„Připravujeme ve spolupráci se Spolkem občanů a přátel Malé Strany a Hradčan Obecní noviny. Chceme je obnovit po takřka 20 letech. Dali jsme tomu nový kabát a první číslo čtvrtletníku Obecních novin by mělo vyjít v dubnu,“ řekl Dan Hrubý.

Obecní noviny by měly vycházet z pražských příběhů, budou ale obsahovat i aktuální dění.

Video záznam zde

Zdroj PRAHATV.eu

Foto Jan Šibík