Pražské stopy Jiřího Wolkera: Na kterém rohu byla poštovní schránka?
Před sto lety, třetí lednový den roku 1924 zemřel v Prostějově básník Jiří Wolker. Nebylo mu ještě 24 let. V Praze žil od roku 1919, když zde začal na otcovo přání studovat práva, do pozdního jara 1923, kdy mu byla diagnostikována tuberkulóza a odjel na léčení do Vysokých Tater.
Wolker bydlel postupně na Hradčanech v Mickiewiczově ulici 240/15, na Smíchově v ulici Na Celné 721/4 a od března 1922 v podnájmu u svého přítele Karla Teigeho v Černé ulici 1610/14 na Novém Městě. Za připomenutí stojí ovšem i dvě méně známá místa spojená s Wolkerovým pražským pobytem.
Masarykovo nábřeží 236/30. Nad centrálním oknem v prvním patře domu, v němž bývala za první republiky malá, avšak vyhledávaná kavárna Riviera (její jméno najdeme hned dvakrát zobrazené v balkonovém zábradlí), objevíme nenápadný nápis Host do domu, Bůh do domu. Jeho první část dala název první básnické sbírce Jiřího Wolkera Host do domu. Podle svědectví tehdejšího Wolkerova přítele a spolubydlícího Zdeňka Kalisty (žili v jednom pokoji Na Celné) se tak měla původně jmenovat jeho sbírka, zatímco Wolker uvažoval o názvu Ráj srdce. Oba mladí básníci si názvy svých prvotin jednoduše vyměnili.
Poštovní schránka, která se stala předobrazem asi nejznámější básně z Wolkerovy sbírky Host do domu, pak byla připevněná na rohovém domě v Myslíkově 246/1.
Poštovní schránka na rohu ulice,
to není nějaká lecjaká věc.
Kvete modře,
lidé si jí váží velice,
svěřují se jí docela,
psaníčka do ní házejí ze dvou stran,
z jedné smutná a z druhé veselá.